DETAYLARI UNUTTUNUZ MU?

Hamam

 Green World Konya Hamam hizmetiyle siz dostlarımızla birlikte olmaktan onur duymaktadır. Geleneksel Türk Hamamını görmek için tıklayınız.

 Hamam nedir?

 Green World Konya Hamam sizler için hamamın tarihçesini düzenlemiştir. Hamam içinde yıkanılacak yerlere denir. Ev hamamlarına bugün «banyo» denmekte, hamam sözü ise çarşılardaki umumi hamamlar için kullanılmaktadır. Hamamların çok eski bir tarihi vardır. Eski Romalılar hamama büyük önem verir, yalnız yıkanıp temizlenmek için değil, birbirleriyle konuşup görüşmek için de hamama giderlerdi. O’ devirde hamam bir toplantı yeri gibiydi. Romalılardan sonra Avrupa’da hamam adeti unutuldu. Hele Ortaçağ’dan sonra yıkanmak bir hastalık sebebi sayılmaya başlandı. Bilhassa 15-18. yüzyıllar arasında Hıristiyanlar ancak vaftiz edildikleri zaman suya girer, vücutlarından yayılan pis kokuları örtbas etmek için de ağır esanslar sürünürlerdi.

 Türkler ise Müslümanlığın da etkisiyle son derece temizdiler. Şehirlerde umumi hamamlar olduğu gibi, zenginlerin evlerinde, saraylarda da özel hamamlar bulunurdu. 17. yüzyılda yalnız İstanbul’da 168 adet çarşı hamamı olduğu bilinmektedir. Hamamlara büyük önem verildiği için, bunların yapılarına da çok dikkat edilmiş, gerçekten birer mimarlık eseri olan hamamlar meydana getirilmiştir.

 Konya Hamam hizmetinin de çok eski bir tarihi vardır. Hamam daha Romalılar zamanında biliniyordu. Vezüv Yanardağının patlamasından sonra küller altında kalan Pompei şehrinde yapılan kazılar, Romalıların kullandıkları hamamları ortaya çıkarmıştır. Bu hamamların yalnız temizlik için değil, zevk ve eğlence için de yapıldığı anlaşılmaktadır. Romalılarda sınıf farkı olduğu için, hamamlarda kölelerle asillerin giriş kapıları ve yıkandıkları yerler ayrılmıştı. Roma hamamlarında ayrıca buhar banyosu yeri, soğuk ve sıcak su havuzları da vardı. Konya Hamam Sektörü içindeki hizmetli firmamız kendisine yakışacak şekilde hizmetini vermektedir.

 Sözlükte “hamam” ne demek?

 Yıkanılacak yer, yunak, ısıdam.

 Cümle içinde kullanımı

 Çarşı hamamı. 
 Banyosuz, duşlu avuç içi gibi bir aralıktı hamam.

 Hamam kelimesinin ingilizcesi

 [Hammam] n. Hamam, Turkish bath, special bath for bathing and massage used after sitting in a hot sauna
 n. Turkish bath, bath, hammam, bagnio, bathhouse, baths
Köken: Arapça

 Green World Sports Center Konya Hamam ne demek?

Konya Hamam sektöründe en iyisi demektir.

 Hamamın Faydası

  •  Stresi hafifletir
  •  Gevşetir ve dinlendirir
  •  Kas gerginliklerini ve ağrılarını giderir ve kısıtlı eklemleri açar
  •  Lenf sistemi temizliğini arttırır.
  •  Kan dolaşımını arttırır.
  •  Bedenin metabolik aktivitesini sağlar.
  •  Cildin genç ve taze kalmasını sağlar.
  •  Buhar banyoları bedeni yağ-depo toksinlerden arındırmak için çok etkili Terleme sırasında buhar etkili bir biçimde toksinleri derinin yüzeyinden temizler Buhar uygulaması vasküler akımı iyileştirir, hücresel seviyede oksijenlenmeyi arttırır.
Türk Hamamı
 Kadın/Erkek Türk Hamamımız ile Tarihe Dokunun!

 Detaylı bilgi için tıklayınız.